بخشش قاتل توسط اولیای دم و پایان یک نزاع ایلی در لرستان

محمدی اصل : باید با مهیا کردن مقدمات صلح و سازش ( البته با رعایت کلیه حقوق شرعی و قانونی شخص متوفی و اولیای دم ) از تباه شدن خانواده ها و پاشیدن بذر کینه و دشمنی جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای لرستان در راستای کاهش جمعیت کیفری و ترویج فرهنگ گذشت و صلح و سازش با پیگیریهای اصغر ملکشاهی مدیر زندان مرکزی خرم آباد و ریش سفیدان محلی یک زندانی محکوم به قصاص ، از طرف اولیای دم مورد بخشش قرار گرفت.

رضا محمدی اصل مدیر کل زندانهای لرستان در این خصوص اظهار داشت : قتل نفس به هر دلیلی ، چه عمد و چه غیر عمد یک کار نکوهیده است که از طرف خداوند و ائمه اطهار (ع) و نیز در بین کل ادیان مورد تقبیح قرار گرفته است ، لذا قاتل طبق شرع و عقل باید به سزای عمل خود برسد.

محمدی اصل افزود : اما در این میان افرادی مانند خانواده و فرزندان قاتل و مقتول بیشترین آسیب را می بینند ، چرا که از یک سو سرپرست و نان آور خانواده ای قربانی شده و به قتل رسیده است و از آن سو نیز سرپرست و نان آور خانواده ای دانسته یا ندانسته محصور و محکوم به قصاص می شود.

مدیر کل زندانهای لرستان با اشاره به آسیب ها و فشارهایی که متحمل خانواده و فرزندان دو طرف می شود تصریح کرد : اگر جواب یک اشتباه و غفلت را با اشتباهی دیگر پاسخ داد باید شاهد صدمات فراوان دیگری به افراد مرتبط به قاتل و مقتول بود پس بهتر آنست که زمینه صلح و سازش بین این خانواده ها را با رعایت کلیه حقوق شخص متوفی و اولیای دم مهیا کنیم تا لااقل از تباه شدن خانواده ها و پاشیدن بذر کینه و دشمنی در بین آنها جلو گیری کنیم.

اصغر ملکشاهی مدیر زندان مرکزی خرم آباد نیز با توجه به اینکه بعنوان نماینده مدیرکل زندانهای استان پیگیر سازش و جلب رضایت اولیای دم در پرونده مذکور بود اظهار داشت : با توجه به نزاع و درگیری بین دو طایفه عبدالوند و سگوند که در سال ۱۳۹۶ بوقوع پیوست و منتج به قتل نفس احدی از طرفین شد ، پس از پیگیریهای صورت گرفته توسط اینجانب و ریش سفیدان دو طرف توانستیم در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۱۰ با حضور حدود ۱۲۰۰ نفر از بزرگان منطقه و خانواده های طرفین با رعایت و اعاده حقوق اولیای دم قضیه را ختم به خیر کنیم و پس از واریز دیه شخص متوفی و رضایت محضری این ماجرا پایان پذیرد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*